BLOG

İşi Bilen de Yapıyor Bilmeyen de

15 Aug 2015Business, Works

Konumuz Hızlı Kapı İmalatı ; Türkiye'de bu işin imalatını yapan  firma sayısı fazla olmamakla birlikte Avrupa kalitesinde kapı üretebilen firma sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Üretim yapan firmadan çok alıp satan firmalar var ve bu firmalar üretenden fazla kazanıyorlar. Durum böyle olunca ihtiyaç sahibi firmalar Hızlı kapı tedariklerini yabancı ülkelerden alıyorlar ve bence haklılar çünkü çoğu üretici yerli branda da, toplama motor ve kontrol ünitesi kullanarak kapı yapmaya çalışıyor. öncelikle yerli brandalar bu iş için uygun değil çünkü hem yeteri kadar renk seçeneği yok hem rulolar arası ton farklılıkları var hem de sıcak ve soğuk gördüklerinde renkleri değişiyor ve de hızlı çalışmada ithal brandada olan koruyucu son katman olmadığı için eriyip yırtılıyor. Motora gelince motor ayrı firma redüktör ayrı firma fren ayrı limit sviç kullanıyorlar hala o da ayrı tamamen toplama verimsiz bu iş için uygun olmayan bir düzen içeriyor kontrol ünitesi ise amatör elektronikçiler tarafından yapılmış enkoder uyumu bile olamayan sadece indir kaldır için yapılmış sertifikasız ucuz elektronik kart ve elektrik şalt malzemesinden oluşmuş bir düzenek adeta saatli bomba çünkü EMC uyumlu olmadığı için bu cihazlar yalnızca kendi zarar gördüğü yetmiyormuş gibi son kullanıcının fabrikasındaki çok değerli makinalarına zarar verebilir. Çünkü günümüzde kara düzen çalışan makine kalmadı hepsi bir şekilde dijital olarak çalışıyor ve boyutlarına rağmen hassas cihazlar.

Gelelim kendi yaptığımız kapıya; bizde öncelik güvenliktir ve güvenlikte opsiyon olmaz bunun için kapının altında perdeyle hareket eden alt güvenlik sistemi ve kolon üzerinde kolonun içine gömülüş dış etkenlerden etkilenmeyen emniyet nokta fotoseli standart olarak kapı üzerinde gelmektedir. Kapının taşıyıcı kolonlarında yani perdenin hareket ettiği rayda ses ve hava için izolasyon fitilleri  bulunmaktadır. Perde sekmenlerden oluşmaktadır ve bu sekmenler alaşım  alüminyum ile birbirine bağlanmaktadır bu sekmenlerden birinin yırtılması sonucu yalnızca o sekmenin değiştirilerek tamirden para ve zaman tasarrufu sağlanmasını sağlar . Kullandığımız branda Alman Menşeili olup sıcaktan soğuktan etkilenmez rengi solmaz. Gerekli sertifikalara sahiptir. Motor kesinlikle toplama değildir motor redüktör fren ve enkoder tek parça halinde birleşik bir üründür ve hızlı kapı için özel olarak üretilir. Motor da  mekanik limit sviç yerine daha hassas konum kontrolü yapan enkoder sistemi mevcuttur. Kapı nereye gittiğini bilir ve motorun da gerekli sertifikaları tüm sistem için mevcuttur. Kontrol ünitesi enkoder uyumludur ve mikro kontrolör ile kontrol edilir . inventör ve vektör kontrol sistemleri ile kapının iniş ve çıkış hızları, başlangıç ve bitiş rampaları ,kapının alt ve üst limit ayarları vb birçok ayarı kontrol ünitesi üzerinden yapılır ve bu ürünün de diğer ürünler gibi uluslararası sertifikaları mevcuttur.

İşin özeti artık kara düzen iş yapma devri bitti ben bu işi yapacağım diyen herkes işin hakkını vermek zorunda ve 1 e üretip 5 e mal satma hem de kalitesiz mal satma dönemi bitmiştir. Ben kendi sayfamdan bundan sonra bu işin takipçisi olarak yazılar yayınlamaya müşterilerimizi bilinçlendirmeye devam edeceğim.